KRUS logoKASA ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
Placówka Terenowa w Koninie informuje:

 

   

    Zgodnie z kierunkami działalności prewencyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego realizowane są działania wpływające na likwidację przyczyn wypadków między innymi z grupy „uderzenie, przygniecenie i pogryzienie przez zwierzęta” . Działania te w 2016 roku prowadzone są pod hasłem „DOBRZE TRAKTUJESZ MNIEJ RYZYKUJESZ”

Dobrze traktujesz

 

Wypadki przy pracy ze zwierzętami stanowią liczną grupę wypadków zgłaszanych do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego .

Najczęstsze przyczyny wypadków przy obsłudze zwierząt gospodarskich:

  • Reakcja zwierząt na nieznane bodźce i otoczenie (podejście do zwierzęcia bez uprzedzenia, ból, strach, hałas, wymuszona pozycja ciała itp.)
  • Narowistość i agresja zwierząt
  • Niewłaściwy sposób obsługi
  • Reakcja zwierząt na niewłaściwe warunki bytowania   / nadmierne zagęszczenie, brak dostępu do paszy, wody   i wybiegów/

Zachęcamy do stosowania płyt przepędowych i poskromów w czasie codziennej obsługi zwierząt.

    Płyta przepędowa, która przeznaczona jest do prostego kierowania stadem, bez konieczności stosowania siły fizycznej. W bezpieczny i łatwy sposób pozwala na przeprowadzenie zwierząt korytarzem przepędowym, a także umożliwia grupowanie zwierząt poprzez ich wydzielania ze stada. Wykonana jest z wytrzymałego plastiku, w kolorze czerwonym, lekka stabilna dzięki przetłoczeniom i wytrzymała na złamania. Łatwa do mycia i dezynfekcji.

Rozmiar przegrody należy wybrać w taki sposób, aby dopasować ją do szerokości korytarza przepędowego. Istotne jest bowiem, aby zwierzęta nie były w stanie ominąć płyty.

    Laska poskromu, która stosowana jest do uspokojenia zwierzęcia i ograniczenia mu kopania podczas doju oraz w trakcie wykonywania zabiegów weterynaryjnych czy pielęgnacyjnych. Przeznaczona jest dla bydła, ale może być stosowana także do poskramiania innych zwierząt. Posiada regulowaną długość, dzięki czemu można dostosować rozstaw poskromu do wielkości zwierzęcia. Na zakończeniach laski wykonanej ze stali ocynkowanej znajdują się gumowe zaczepy. Laskę należy zakładać tak, aby jednym końcem była na grzbiecie zwierzęcia, a drugim końcem za fałdem kolanowym.

    Poskrom pęcinowy zapobiega kopaniu przez bydło, ale również przydatny jest przy podnoszeniu się krów, np. w trakcie porodu. Wyposażenie w dwie sprzączki metalowe ułatwia zapinanie i umożliwia regulację. Łatwy do prania.

Stosowanie tych produktów w czasie pracy ze zwierzętami może wpłynąć na zmniejszenie zagrożeń i wystąpienia wypadków podczas przepędzania, załadunku zwierząt, udoju lub zabiegów zoohigienicznych.


Opracował
Ewa Jakubowska
Kierownik Samodzielnego
Referatu Prewencji, Rehabilitacji
I Orzecznictwa Lekarskiego PT KRUS w Koninie