Dzień 21 lutego obchodzony jest corocznie jako - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To wyjątkowe święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 r., by podkreślić różnorodność językową i kulturową świata oraz zwrócić uwagę na języki zagrożone oraz ginące.

2 male

    Z tej okazji kierownik BPG Grodziec zaprosiła na lekcję biblioteczną uczniów z klasy III Szkoły Podstawowej w Grodźcu wraz z wychowawczynią panią Danutą Kusiak.

    Zajęcia biblioteczne pozwoliły poznać uczniom historię obchodów święta i zastanowić się nad tym, dlaczego tak ważna jest kultura języka ojczystego. Dzieci dowiedziały się jakie jest najstarsze zdanie napisane w języku polskim, które brzmi: "Daj ać ja pobruszę, a ty poczywaj”. Rozwiązywały zadania czytając wierszyki łamiące języki oraz odgadywały znaczenie związków frazeologicznych. Dzień świętowania zakończono przeglądem różnych słowników znajdujących się w naszej bibliotece.

1 male

    Niezwykle wesoła atmosfera podczas spotkania udowodniła, że lekcja z języka ojczystego może być nie tylko nauką ale i świetną zabawą. Podążając za myślą naszego poety Mikołaja Reja ,,Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają’’ będziemy pamiętali troszczyć się o piękno mowy ojczystej, o propagowanie i utrwalanie poprawnych form w mowie, jak i piśmie.

    Biblioteczne zajęcia zakończyły się wręczeniem pamiątkowych zakładek do książek.