Wrsztaty czerpania papieru

 

WARSZTATY CZERPANIA PAPIERU

 

   

    Maj to szczególny miesiąc dla bibliotek . To okres ,w którym cieszą się one wyjątkowym zainteresowaniem – bo biblioteka to nie tylko mury to przede wszystkim zaczarowany świat książki… W dniu 17.05.2016 r.  kierownik biblioteki – Katarzyna Gromala zorganizowała dla swoich młodych czytelników warsztaty papiernicze. Dzieci ze wszystkich szkół podstawowych z terenu Gminy Grodziec w towarzystwie Wójta Gminy Grodziec – Pani Anny Andrzejewskiej miały okazję poznać odpowiedzi na pytania : Jaka jest historia papieru? Jak się kiedyś robiło papier ? Jak się go barwiło? Jakim cudem pisano piękne litery za pomocą gęsiego pióra? .Eksperci w dziedzinie papieru z firmy „Kalander”, ubrani w stroje rodem ze średniowiecza, umożliwili dzieciom zastosowanie wiedzy w praktyce.

Czytelnia zamieniła się w jeden wielki zakład papierniczy, w którym czerpano papier , odciskano do suchości w zabytkowej  prasce wymagającej dużej siły aż kilkunastu par rąk, barwiono papier techniką japońską  oraz stawiano  pieczęcie z pierwszą literą imienia stemplującego ucznia, co pozwalało choć przez chwilę poczuć się niczym król pieczętujący bardzo ważny dekret.   Każdy mógł zabrać do domu, na upamiętnienie tych przyjemnych chwil swoje dzieła i pochwalić się rodzinie.

DSC01338
Czas spędzony w średniowiecznej atmosferze na pewno pozostanie na długo w pamięci dzieci. Było to jedno z wielu ciekawych spotkań, jakie mieliśmy okazje organizować w bibliotece.


Opracowała – Katarzyna Gromala
BPG Grodziec


Warsztaty papiernicze odbyły się w ramach zadania „Czytasz… wiesz”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja literatury i czytelnictwa realizowanego przez Bibliotekę Publiczną  Gminy Stare Miasto im. prof. Joanny Papuzińskiej.

 

Galeria zdjęć.