Drukuj
Kategoria: Biblioteka publiczna

 

   9 listopada 2018 roku, tuż przed obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Bibliotece Publicznej Gminy Grodziec odbyły się warsztaty literacko-plastyczne ph. „Moje miejsce-moja wolność!”. Na zaproszenie kierownik Biblioteki – Katarzyny Gromala mieliśmy przyjemność gościć uczniów klasy III Szkoły Podstawowej im. M. Dąbrowskiej w Grodźcu wraz z wychowawczynią panią Danutą Kusiak. Piękna dekoracja biblioteki, biało-czerwone stroje pracowników oraz dzieci podkreślały wagę zbliżającego się święta.

Celem spotkania było celebrowanie rocznicy odzyskania niepodległości, inspirowanych książkami z serii "Czytam sobie z kotylionem" Wydawnictwa Egmont, której najważniejszą misją jest zarażanie dzieci miłością do samodzielnego czytania, a przez to-samodzielnego myślenia.

2 male

Na wstępie zajęć omówiono tematy związane z niepodległością i patriotyzmem. Dzieci dowiedziały się, dlaczego to Święto jest tak ważne dla Polaków i co by było, gdybyśmy nie odzyskali niepodległości. Po krótkiej pogadance o symbolach Polski, które mają szczególne znaczenie dla każdego Polaka trzecioklasiści musieli odnaleźć symbole narodowe znajdujące się w bibliotece.
Następnie uczniowie samodzielnie czytali fragmenty książki pt. „Mój pan woła na mnie Pies. O psie Marszałka Piłsudskiego” Jana Ołdakowskiego, która opowiada z humorem o codziennym życiu wielkiej postaci historycznej wybitnego Polaka Marszałka – Józefa Piłsudskiego. Po zapoznaniu się z treścią książki uczniowie chętnie brali udział w zadaniu, które polegało na odpowiedzi prawda albo fałsz. Zadanie sprawiło dzieciom wiele radości.
Zwieńczeniem spotkania było wykonanie przez uczniów pięknych patriotycznych kotylionów, które były znakomitym dodatkiem do ich odświętnych strojów w tym samym dniu na apelu szkolnym.

Wszyscy z dumą pozowali do zdjęć z kotylionami. Uczniom bardzo podobały się te literacko-plastyczne zajęcia. Dzięki nim poznali historię, wydarzenia, postaci, które przyczyniły się do odzyskania Polski wolnej i niepodległej oraz zachęciły do czytania.

W nagrodę za udział w warsztatach uczniowie otrzymali dyplomy sukcesu.

1 male