Gala Finałowa podsumowująca IV edycję Konkursu Floriany 2020/2021 odbyła się w Europejskim Centrum Matecznik Mazowsze w Otrębusach. Wśród laureatów konkursu, po raz drugi, znalazła się Ochotnicza Straż Pożarna w Biskupicach.

W dniu 11 września delegacje OSP w Biskupicach i Stowarzyszenia „Koło Kobiet” wspólnie z Wójtem Gminy Grodziec Mariuszem Woźniakiem wzięły udział w uroczystej gali podsumowującej kolejną edycję „Florianów” – Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów organizowanego przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP i miesięcznik „Strażak”.

Floriany 2020/2021 rozdane – OSP Biskupice po raz drugi ze statuetką strażackiego Oskara! - zdjęcie 1

W tej edycji plebiscytu, OSP Biskupice otrzymało nominację w kategorii „Estetyka przestrzeni publicznej” za działania podjęte wspólnie ze Stowarzyszeniem „Koło Kobiet”. Zakres prac zgłoszonych do konkursu obejmował m.in. zaprojektowanie i wykonanie elewacji remizy z wielkopowierzchniowym muralem nawiązującym do barw narodowych i lokalnego wzornictwa Puszczy Pyzdrskiej, zagospodarowanie placu poprzez nasadzenie zieleni i wykonanie reprezentacyjnego miejsca z masztami. Poza jednostką z Gminy Grodziec, o statuetkę „Floriana” w tej kategorii ubiegały się również dwie inne jednostki OSP.

Floriany 2020/2021 rozdane – OSP Biskupice po raz drugi ze statuetką strażackiego Oskara! - zdjęcie 2

Ostatecznie, decyzją Kapituły pod przewodnictwem prezesa ZOSP RP Waldemara Pawlaka, prestiżową nagrodę  w ramach kategorii „Estetyka przestrzeni publicznej” otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Biskupicach za działania podejmowane we współpracy ze Stowarzyszeniem „Koło Kobiet”. Prace te zostały wykonane w związku z konkursami dofinansowanymi z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i w ramach Konkursu Mikrodotacji Wielkopolska Wiara. Środki na ich realizację pozyskała lokalna OSP i Stowarzyszenie „Koło Kobiet”.

- To ogromny sukces naszej jednostki i naszego środowiska. W 2019 roku również zdobyliśmy „Floriana” w kategorii „Infrastruktura” za stworzenie Centrum Małej Ojczyzny. Bardzo cieszy nas to, że również w tym roku spośród ponad 200 zgłoszonych w Konkursie inicjatyw, działania podejmowane w naszej małej ojczyźnie zostały ponownie dostrzeżone przez tak znamienite grono  – stwierdza dh Mateusz Dryjer, który jest twórcą muralu i filmu promującego podejmowane inicjatywy.

- Ta nagroda motywuje nas do tego, by dalej działać. Wszystkie te inicjatywy w naszej jednostce wspólnie z paniami podejmowaliśmy w ramach pracy społecznej. Tego rodzaju uznanie jest dla nas najlepszym wynagrodzeniem za nasz trud. Bardzo za nie dziękujemy – stwierdza prezes OSP w Biskupicach, dh Tomasz Sobczak.

Poza statuetką „Floriana”, jednostka otrzymała liczne nagrody rzeczowe, ufundowane przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Na delegacje powracające z gali czekali członkowie obydwu organizacji, którzy „Floriana” przywitali owacjami i poczęstunkiem przygotowanym przez Stowarzyszenie „Koło Kobiet”. Dzień 11 września zapisujemy na kartach lokalnej historii jako kolejne święto naszej małej ojczyzny.

Mural w Biskupicach - fot. M. Dryjer

fot. M. Dryjer

 

Ukoronowanie całorocznego trudu i pracy rolników z powiatu konińskiego odbyło się 5 września br. w Skulsku. Zainaugurowała je msza święta dziękczynna w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Skulsku. Gminę Grodziec podczas dożynek reprezentowali przedstawiciele władz samorządowych oraz sołectwa Łagiewniki. 

Rolnicy dziękowali za tegoroczne plony podczas dożynek powiatowo-gminno-parafialnych w Skulsku - zdjęcie 1

Część oficjalna święta plonów kontynuowana była na plaży nad jeziorem Skulska Wieś, gdzie chleb z tegorocznych zbóż na ręce Starosty Konińskiego Stanisława Bielika oraz Wójta Gminy Skulsk Andrzeja Operacza przekazali starostowie dożynek.

Rolnicy dziękowali za tegoroczne plony podczas dożynek powiatowo-gminno-parafialnych w Skulsku - zdjęcie 2

Podczas obchodów wyłoniono m.in. zwycięzców konkursu „Na najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Do konkursu zostało zgłoszonych 14 wieńców wykonanych przez delegacje z powiatu konińskiego. Wieniec reprezentujący gminę Grodziec wykonany przez Sołectwo Łagiewniki otrzymał wyróżnienie. Uroczystość uświetniły występy zespołów muzycznych i ludowych. Na scenie zagrała m.in. Gminna Orkiestra Dęta ze Skulska oraz wystąpił zespół TOP-ONE.

Rolnicy dziękowali za tegoroczne plony podczas dożynek powiatowo-gminno-parafialnych w Skulsku - zdjęcie 3

Rolnicy dziękowali za tegoroczne plony podczas dożynek powiatowo-gminno-parafialnych w Skulsku - zdjęcie 4

Rolnicy dziękowali za tegoroczne plony podczas dożynek powiatowo-gminno-parafialnych w Skulsku - zdjęcie 5

 

Galeria fotografii.

 

Kolejny, pełen niezapomnianych wrażeń rajd rowerowy za nami. W sobotę, 28 sierpnia br. miłośnicy jazdy rowerowej spotkali się na placu targowym w Grodźcu, aby pokonać wytyczony szlak liczący ponad 21 km. Sprzyjająca aura pogodowa zachęciła do udziału w rajdzie 130 uczestników. Na starcie wszyscy otrzymali kamizelki lub opaski odblaskowe oraz napoje. Było warto wyruszyć w drogę, bo na mecie rajdu w urokliwym Nadleśnictwie Grodziec czekało na wszystkich wiele niespodzianek.

Cykliści podążając wytyczonym szlakiem przebiegającym przez atrakcyjnie przyrodniczo tereny gminy Grodziec, zatrzymali się w Starej Ciświcy, gdzie mogli odpocząć i posilić się słodkościami serwowanymi przez mieszkańców sołectwa.

Rajd rowerowy „Stawiamy na zdrowie, ekologię i edukację!” na zakończenie wakacji - zdjęcie 1

Na mecie rajdu czekała na nich pyszna zalewajka przygotowana przez panie ze Szkoły Podstawowej w Grodźcu podawana przez druhów OSP Grodziec oraz kiełbaski z grilla przygotowane przez druhów i druhny OSP Królików i Lądek. Dla uczestników rajdu przewidziano także liczne atrakcje pozakulinarne m.in. konkurs ekologiczny z atrakcyjnymi nagrodami w postaci akcesoriów rowerowych oraz zabawy taneczne i edukacyjne (tor przeszkód z alkogoglami).

Stowarzyszenie „Bezpieczny Konin” działające przy Komendzie Miejskiej Policji w Koninie w ramach realizacji zadania publicznego o charakterze gminnym w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym w Gminie Grodziec w roku 2021 przekazywało na starcie gadżety odblaskowe,  a w swym stoisku znakowało rowery.

Rajd rowerowy „Stawiamy na zdrowie, ekologię i edukację!” na zakończenie wakacji - zdjęcie 2

W namiocie profilaktycznym promowano profilaktykę przez zabawę. Animatorzy zapraszali do wspólnej zabawy z interaktywną tablicą, konkursów oraz quizów w tematyce promocji zdrowego stylu życia wolnego od uzależnień. Podczas wydarzenia promowano także szczepienia przeciw COVID-19 oraz Narodowy Spis Powszechny.

O bezpieczeństwo na drodze podczas rajdu zadbała OSP Łagiewniki, opiekę medyczną zapewniła p. Wanda Latańska, a profesjonalne nagłośnienie Chór Męski z Grodźca.

Rajd rowerowy „Stawiamy na zdrowie, ekologię i edukację!” na zakończenie wakacji - zdjęcie 3

Każdy przekraczający linię mety otrzymał numerek, który pozwolił na wzięcie udziału w losowaniu upominków. Najwięcej emocji towarzyszyło jednak losowaniu nagrody głównej – roweru. Odjechała nim szczęśliwa mieszkanka Nowej Huty.

Organizatorem rajdu był Wójt Gminy Grodziec. Partnerami wydarzenia byli: Nadleśnictwo Grodziec i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Grodźcu.

 

Galeria fotografii.

Relacja z wydarzenia w KNTV24.