Wójt Gminy Grodziec i Biblioteka Publiczna Gminy Grodziec zapraszają mieszkańców do udziału w obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy w tym roku po raz pierwszy dzień 27 grudnia będzie obchodzony jako święto państwowe. Nowe święto ma uczcić rocznicę Powstania Wielkopolskiego, które było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym.

Z tej okazji dla młodzieży kl. 7 i 8 z terenu gminy przygotowaliśmy konkurs wiedzy w formie quizu on-line ph. „Wielkopolskie drogi do wolności”. Jego celem jest zdobywanie oraz popularyzowanie wiedzy o powstaniu i uczestnikach. Pytania konkursowe będą udostępnione 15 grudnia na stronie Urzędu Gminy Grodziec oraz Biblioteki.

W dniu 14 grudnia o godz. 13:30 w Bibliotece Publicznej Gminy Grodziec zaplanowaliśmy prelekcję o Powstaniu Wielkopolskim, którą poprowadzi Bartosz Kiełbasa - regionalista i publicysta. Prelegent omówi genezę, przebieg i skutki Powstania Wielkopolskiego. Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919” autorstwa Marcina Podemskiego, przygotowana w poznańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej.

Dzieląc się powstańczą refleksją i myślami na temat historycznego zrywu serdecznie zachęcamy Państwa do udziału w wydarzeniach organizowanych stacjonarnie jak i on-line.

Wydarzenia odbędą się w reżimie sanitarnym, obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust maseczką. Liczba miejsc w trybie stacjonarnym jest ograniczona.

Chwała Bohaterom! Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 - plakat