W miesiącu grudniu grodziecczanie wraz z innymi mieszkańcami Wielkopolski świętowali 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Po raz pierwszy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego miał charakter święta państwowego. Z tej okazji 14 grudnia w Bibliotece Publicznej Gminy Grodziec odbyła się prelekcja o bohaterskim zrywie Wielkopolan, którą poprowadził Bartosz Kiełbasa – regionalista i publicysta. Prelegent przybliżył uczestnikom genezę, przebieg i skutki powstania.

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w gminie Grodziec - zdjęcie 1

    Gmina Grodziec uczciła pamięć o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim nie ograniczając się do jednego wydarzenia. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs wiedzy w formie quizu on-line ph. „Wielkopolskie drogi do wolności” skierowany do młodzieży kl. 7 i 8 z terenu gminy. Jego celem było zdobywanie oraz popularyzowanie wiedzy o powstaniu i jego uczestnikach. Z pośród siedemnastu biorących udział w konkursie komisja wyłoniła czterech zwycięzców z maksymalną ilością punktów. W gronie laureatów znaleźli się:

  • Dominika Woźniak – kl. VIII SP im. Kornela Makuszyńskiego w Królikowie;
  • Bartosz Skowroński – kl. VII SP im. Kornela Makuszyńskiego w Królikowie;
  • Zuzanna Malczyk – kl. VIII a SP im. Marii Dąbrowskiej w Grodźcu;
  • Tomasz Mikołajczyk – kl. VIII b SP im. Marii Dąbrowskiej w Grodźcu.

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w gminie Grodziec - zdjęcie 2

    Ważnym elementem obchodów jubileuszu była również wystawa „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919” autorstwa Marcina Podemskiego, przygotowana w poznańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawę można oglądać w Bibliotece Publicznej Gminy Grodziec do końca stycznia 2022 roku.
    Ostatnim akcentem, który pozwolił godnie uczcić wydarzenie sprzed 100 lat było rozwieszenie 27 grudnia flag biało-czerwonych oraz powstańczych chorągwi. O godz. 16:40 w jednostkach OSP rozległ się dźwięk syren alarmowych. Był to dźwięk ciągły, trwający jedną minutę.
    Zorganizowane wydarzenia były niezwykłą podróżą w czasie, która pozwoliła docenić poświęcenie naszych przodków, a także zrozumieć jak wielki wpływ miało Powstanie Wielkopolskie na dzisiejszy wygląd i charakter naszej ukochanej „małej ojczyzny”.

Organizatorem wydarzeń był Wójt Gminy Grodziec i Biblioteka Publiczna Gminy Grodziec.

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w gminie Grodziec - zdjęcie 3

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w gminie Grodziec - zdjęcie 4

 

Galeria fotografii.