Plac targowy w Grodźcu pękał w szwach i promieniach słońca – tak najkrócej można podsumować pierwszą edycję Grodzieckiego Powitania Lata, które miało miejsce 2 lipca 2023 roku. A wszystko to przy dźwiękach muzyki i wielu wydarzeń towarzyszących z „Bitwą Regionów” na czele.

    „Grodzieckie Powitanie Lata” – to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie na ziemi grodzieckiej, które zostało zorganizowane w pierwszą niedzielę lipca na placu targowym w Grodźcu. Festiwal kulturalny łączył w sobie wiele atrakcji: od kulinarnych po muzyczne.
    Wydarzenie rozpoczęto od uroczystego otwarcia i powitania wszystkich przybyłych, którego dokonali wspólnie: wójt gminy Grodziec Mariusz Woźniak oraz Poseł na Sejm RP, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ryszard Bartosik.
    Następnie, korzystając z obecności przedstawiciela Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w podziękowaniu za dotychczasową działalność rolniczą i na rzecz rozwoju rolnictwa w Polsce uroczyście wręczono 26 odznaczeń „Zasłużony dla Rolnictwa”. Na wniosek Jolanty Nawrockiej – szefowej Powiatowej Izby Rolniczej oraz Wójta Gminy Grodziec Odznaką honorową zostali wyróżnieni: Danuta Plucińska (Starostwo Powiatowe w Koninie), Przemysław Jóźwiak (Prezes Banku Spółdzielczego w Koninie; rolnicy z terenu gminy Grodziec: Tomasz Dąbek (Wielołęka), Sebastian Staszak (Biskupice), Marianna Markiewicz (Biała), Tadeusz Koziarski (Łagiewniki), Ryszard Szymczak (Wielołęka), Stanisław Andrzejewski (Wielołęka), Czesław Szczepankiewicz (Stare Grądy), Wojciech Mikołajczyk (Lipice), Błażej Marczak (Biskupice), Błażej Szczeciński (Królików Czwarty), Eryk Urbaniak (Królików), Jarosław Zawodni (Łagiewniki), Witold Orkowski (Grodziec), Łukasz Szczepankiewicz (Stare Grądy), Wiesław Koziarski (Lądek), Tomasz Kaczmarek (Nowa Ciświca), Dariusz Kaczmarek (Królików), Krzysztof Wojciechowski (Biskupice), Aneta Marciniak (Biała Kolonia), Andrzej Lewandowski (Królików), Artur Pietrzak (Łagiewniki), Wiesław Dąbek (Wielołęka), Dariusz Sowiński (Nowa Huta). Z rąk wiceministra Rozwoju Wsi, za zaangażowanie i dotychczasową działalność na terenie wiejskim, Odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymał także Mariusz Woźniak – wójt gminy Grodziec.
    W dalszej kolejności dokonano uroczystego podsumowania i rozstrzygnięcia etapu regionalnego XX edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, organizowanego corocznie przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Za najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w etapie regionalnym w 2023 roku uznano gospodarstwo Państwa Dagmary i Daniela Skoniecznych z miejscowości Przybyłów (gm. Koło, powiat kolski). Drugie miejsce przyznano Pani Ilonie Michalak z miejscowości Kuchary Borowe (gm. Rychwał, powiat koniński). Na trzecim miejscu sklasyfikowano gospodarstwo Państwa Agnieszki i Radosława Klimczaków z miejscowości Rzechta (gm. Dobra, powiat turecki). Wyróżnienia za udział w konkursie otrzymali: Państwo Barbara i Jacek Kaczorowscy z miejscowości Babiak (gm. Babiak, powiat kolski) oraz Pan Filip Kocaj z miejscowości Lubomyśle (gm. Ślesin, powiat koniński). Komisja KRUS postanowiła przyznać także dodatkowe wyróżnienia za udział w etapie regionalnym Konkursu i promowanie bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych: Państwu Anecie i Michałowi Wróbel z miejscowości Wola Podłężna (gm. Kramsk, powiat koniński), Państwu Marzenie i Pawłowi Bachera z miejscowości Kuchary Kościelne (gm. Rychwał, powiat koniński), Państwu Agnieszce i Zbigniewowi Sewaściukiewicz z miejscowości Koło (gm. Koło, powiat kolski), Państwu Ilonie i Piotrowi Dopierała z miejscowości Łączewna (gm. Przedecz, powiat kolski), Państwu Klaudii i Rafałowi Bojarskim z miejscowości Lucynowo (gm. Ostrowite, powiat słupecki), Państwu Barbarze i Andrzejowi Orligóra z miejscowości Miłaczewek (gm. Malanów, powiat turecki) oraz Państwu Małgorzacie i Łukaszowi Kałużnym z miejscowości Bibianna (gm. Malanów, powiat turecki).

    W przededniu podsumowania i rozstrzygnięcia najważniejszego, trwającego podczas imprezy konkursu – „Bitwy Regionów” swój talent muzyczny zaprezentowały Dynamitki, po czym imprezę rozkręcił na dobre zespół Weekend. A potem napięcie i emocje już tylko rosły!

    Na placu targowym o miano najlepszych rywalizowało 13 kół gospodyń wiejskich z powiatu konińskiego. Oceny ich zmagań kulinarnych, dokonała trzyosobowa komisja w składzie: przewodnicząca – ekspert kulinarny Katarzyna Hryciuk, kucharz-amator, znawca kuchni staropolskiej Grzegorz Cieślewicz, radna rady powiatu konińskiego Anna Juszczak-Kopaczewska.
    Ostatecznie, jury zdecydowało, że zwycięzcą etapu powiatowego tegorocznej edycji „Bitwy Regionów” zostanie Koło Gospodyń Wiejskich w Starych Grądach (gm. Grodziec), za swój wyjątkowy kapuśniak na gęsinie z grądeckim borowikiem, podany z prażuchami. Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Posadzie (gm. Kazimierz Biskupi) za karczek wieprzowy w sosie własnym z kopytkami i zasmażaną kapustą. Trzecie miejsce przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich Wsi Kraśnica (gm. Golina) za nóżki od kaczuszki w sosie żurawinowo-jabłkowym na kopytkach. Ponadto wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Koło Gospodyń Wiejskich Sołectwa Królików (gm. Grodziec) oraz Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Sławsku (gm. Rzgów). Finaliści otrzymali na tę okoliczność nagrody w postaci bonów ufundowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, odpowiednio: za zajęcie I miejsca w wysokości 2000 zł, za II miejsce – 1500 zł, III miejsce – 1000 zł. Dodatkowo zdobywcy pierwszego miejsca będą reprezentować powiat koniński na etapie wojewódzkim. Wyróżnionych nagrodził starosta koniński, fundując nagrody w postaci bonu o wartości 500 zł każdy.
    Oprócz zmagań kulinarnych, koła gospodyń wiejskich rywalizowały tego dnia również w ramach konkursu na „Najpiękniejsze stoisko kgw” zorganizowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W tej kategorii jednogłośnie zwycięzcami ogłoszono KGW z Królikowa (gm. Grodziec), drugie miejsce zdobyło KGW z Rozalina (gm. Rychwał) a trzecie przypadło KGW Sołectwa Modła Królewska (gm. Stare Miasto). Laureaci konkursu otrzymali od ARiMR nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy. Poza tym dla wszystkich przybyłych do Grodźca kgw specjalne upominki ufundował gospodarz terenu – wójt gminy Mariusz Woźniak.
    Zwieńczeniem niedzielnej rywalizacji była wspólna degustacja potraw połączona z wymianą doświadczeń, nawiązaniem ściślejszej współpracy oraz zabawą taneczną, do której w dalszej części imprezy zachęcali wszystkich: Dziani, D-Bomb oraz Dj C-One. Dodatkowo na najmłodszych czekały dmuchańce, a nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników czuwał niezastąpiony „Pyrek” z Komendy Miejskiej Policji w Koninie.
    Głównym organizatorem imprezy był samorząd grodziecki. Wsparciem organizacyjnym dla wydarzenia była obecność i zaangażowanie Posła na Sejm RP, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ryszarda Bartosika oraz takich instytucji, jak: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa-Oddział Terenowy w Poznaniu, Agencja Restrukturyzacja i Modernizacji Rolnictwa w Koninie, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego-Oddział w Koninie. W organizację imprezy włączyły się koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia z terenu gminy Grodziec. Oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców gminy Grodziec i powiatu konińskiego – w wydarzeniu wzięli udział: parlamentarzyści, radni powiatowi i wojewódzki, starosta koniński, włodarze gmin z terenu powiatu konińskiego, kolskiego i tureckiego oraz inni zaproszeni goście.

 

I Grodzieckie Powitanie Lata przyciągnęło tłumy! - zdjęcie główne

I Grodzieckie Powitanie Lata przyciągnęło tłumy! - zdjęcie 1

I Grodzieckie Powitanie Lata przyciągnęło tłumy! - zdjęcie 2

I Grodzieckie Powitanie Lata przyciągnęło tłumy! - zdjęcie 3

I Grodzieckie Powitanie Lata przyciągnęło tłumy! - zdjęcie 4

I Grodzieckie Powitanie Lata przyciągnęło tłumy! - zdjęcie 5

I Grodzieckie Powitanie Lata przyciągnęło tłumy! - zdjęcie 6

I Grodzieckie Powitanie Lata przyciągnęło tłumy! - zdjęcie 7