W ostatni piątek 22 września w hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Grodźcu mieszkańcy Gminy Grodziec uczestniczyli w kolejnej, szóstej już edycji akcji Narodowe Czytanie pod patronatem Pary Prezydenckiej. Organizatorami wydarzenia był Wójt Gminy Grodziec Anna Andrzejewska przy współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Grodziec i SP w Grodźcu. W tym roku głosami czytelników zdecydowano o czytaniu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

082 2017.09.22 narodowe czytanie
    W atmosferę tradycyjnej, polskiej, weselnej uroczystości wprowadziła wszystkich zebranych „Kapela łącząca pokolenia”. Za stołem nakrytym białym obrusem zasiedli zaproszeni lektorzy. Witając uczestników, kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Grodziec - Katarzyna Gromala oraz dyrektor SP w Grodźcu - Krzysztof Nowicki, odczytali list Prezydenta RP Andrzeja Dudy inaugurujący akcję.

100 2017.09.22 narodowe czytanie

017 2017.09.22 narodowe czytanieW czytanie dramatu Wyspiańskiego zaangażowani byli: samorządowcy z Anną Andrzejewską na czele, dyrektorzy szkół z terenu gminy Grodziec oraz przedszkola, kierownik GOPS w Grodźcu, księża, przedstawiciele Nadleśnictwa Grodziec, bibliotekarze oraz seniorzy i uczniowie. Żartobliwe fragmenty czytane w odpowiedniej interpretacji, rozbawiały godziecczan tak, że uśmiechy nie znikały im z twarzy. Wspaniała recytacja tekstu dramatu wpadła w ucho nawet najmłodszym słuchaczom, którzy chętnie zasłuchiwali się w treści czytane przez zaproszonych gości. Dla chętnych biblioteka publiczna przygotowała na tę okoliczność również konkurs z wiedzy o polskich tradycjach weselnych.

004 2017.09.22 narodowe czytanie
    Wesoło rozbrzmiewająca muzyka skutecznie rozgrzewała serca, wprawiając sympatyków młodopolskiego dzieła w iście taneczny nastrój. W rolę państwa Młodych, którzy, jak przystało na nowożeńców, zatańczyli pierwszy taniec, wcielili się: Joanna Rowińska, inspektor Urzędu Gminy Grodziec oraz radny Powiatu Konińskiego Maciej Kwiryng. Nie zabrakło także tortu weselnego, którego ze smakiem zajadali wszyscy goście weselni.

064 2017.09.22 narodowe czytanie
Narodowe Czytanie było też okazją do otrzymania pieczęci okolicznościowej w egzemplarzu WESELA Stanisława Wyspiańskiego przyniesionym z domowej biblioteki.

001 2017.09.22 narodowe czytanie

Galeria fotografii.