Wyszukiwanie książek jeszcze nigdy nie było takie proste! A wszystko to dzięki możliwościom, jakie daje nam dzisiejsza technika informacyjna, która coraz śmielej zadomawia się również w bibliotekach. Jej obecność w książnicach wiedzy powoduje, że możemy bez wychodzenia z domu nie tylko wyszukać interesującą nas książkę, przeczytać o niej recenzję, ale także zlecić jej rezerwację niczym biletu do kina.

010 08.11.2017 katalog on line
    Jak to się robi w praktyce? O tym w ramach lekcji bibliotecznej przekonali się siódmoklasiści ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Lipicach, którzy wraz z nauczycielką p. Ewą Pałubicką odwiedzili 8 listopada Bibliotekę Publiczną w Grodźcu.
    Lekcja biblioteczna została podzielona na część teoretyczną i praktyczną. Blok teoretyczny zawierał omówienie układu i rozmieszczenia książek na półkach w bibliotece, rodzajów katalogów bibliotecznych, zastosowania kart katalogowych . W celu przybliżenia funkcjonowania katalogu on-line wykorzystano autorską prezentację multimedialną.
    Zdobycie tych wszystkich wiadomości stanowiło wstęp do praktycznego działania, polegającego na własnym poszukiwaniu książek i innych materiałów zarówno przy wykorzystaniu katalogu kartkowego, jak i katalogu on-line. Jako że katalogi kartkowe stopniową odchodzą do lamusa, zdecydowanie więcej uwagi poświęcono tym drugim. Dzięki temu uczniowie szybko nauczyli się zdalnie sprawdzać zasoby Biblioteki Publicznej Gminy Grodziec oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie i WBPiCAK w Poznaniu. Jednocześnie przekonali się też, że w ramach dostępu do cyfrowej biblioteki Wolne Lektury, mogą bez wychodzenia z domu mieć wgląd do ponad 4 tysięcy tytułów i to całkowicie za darmo.
    Lekcja w bibliotece zakończyła się wspólnym zdjęciem upamiętniającym spotkanie oraz wręczeniem uczestnikom warsztatów „mini-ściągawki” z adresami stron internetowych bibliotek i innych instytucji kultury upowszechniających swoje zasoby w sieci.

 

Galeria fotografii.