Uprzejmie informujemy, że 6 czerwca 2024 roku została podpisana umowa z wykonawcą na realizację przebudowy kolejnego (tj. 2 z 4) etapu drogi gminnej łączącej Stare Grądy z Grodźcem. Tym razem kompleksowej przebudowie zostanie poddany odcinek o długości ok. 1,0 km wraz z wymianą gruntu i stabilizacją terenu. Poza tym oznacza to: nowe przepusty, nowy rów przydrożny, nowy kanał technologiczny dla światłowodu i innych przyszłościowych mediów oraz nową nawierzchnię jezdni z betonu asfaltowego o szerokości 5,5 m z poboczami o szerokości 0,75 m. A wszystko to wzbogacone o nowe oznakowanie i nasadzenia.

Wartość wszystkich robót drogowych związanych z tą inwestycją wyniesie 3 948 000,00 zł, z czego 2 490 000,00 zł stanowią środki pozyskane przez Gminę Grodziec w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – dedykowanego gminom popegeerowskim. Warto przy tym dodać, że z uwagi na zakres realizowanych na tym odcinku prac drogowych, jest to obecnie najdroższy w wykonaniu kilometr drogi w historii gminy Grodziec.

Wykonawcą inwestycji będzie firma IZBRUK Maciej Rybicki Zakład Ogólnobudowlany z siedzibą w Dziedzicach, a zakończenie wszystkich prac związanych z tą inwestycją planuje się na koniec maja przyszłego roku.

„Przebudowa drogi nr G035P Grodziec-Stare Grądy” – etap 2 - zdjęcie 1

„Przebudowa drogi nr G035P Grodziec-Stare Grądy” – etap 2 - zdjęcie 2

„Przebudowa drogi nr G035P Grodziec-Stare Grądy” – etap 2 - zdjęcie 3

„Przebudowa drogi nr G035P Grodziec-Stare Grądy” – etap 2 - tablica informacyjna

 

7 czerwca 2024 r. w  Nadleśnictwie Grodziec nastąpiło rozstrzygniecie konkursu i wręczenie nagród laureatom w ramach II edycji konkursu EKOKAMERA pn. „Już czas! Nakręcamy się na las!”.

 

EKOkamery wręczone! Dla zwycięzców grodzieckie Oscary - zdjęcie 1

 

Pomysłodawcą przedsięwzięcia był Nadleśniczy Nadleśnictwa Grodziec Waldemar Cierniak. Organizatorami konkursu byli: Nadleśnictwo Grodziec, Miasto Konin, Gmina Grodziec oraz Powiat Koniński. Konkurs został również objęty honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

Celem konkursu od pierwszej edycji jest kształtowanie prawidłowych postaw ekologicznych w szczególności wśród dzieci i młodzieży. W tym roku skupiono się na promowaniu trwałej, zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej w nawiązaniu do rocznicy 100-lecia istnienia Lasów Państwowych oraz pracy polskich leśników. 

Do zmagań konkursowych stanęło 117 uczniów z 13 placówek oświatowych (9 szkół podstawowych i  4 ponadpodstawowych) z terenu powiatu konińskiego oraz miasta Konin, którzy rywalizowali w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe oraz szkoły ponadpodstawowe.

Komisja konkursowa oceniła 28 filmików z poziomu szkół podstawowych uczniów ze szkół w: Koninie, Królikowie, Lipicach, Sławsku, Grabienicach, Anielewie i Biskupicach oraz 11 filmików z poziomu ponadpodstawowego – Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kleczewie, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koninie, Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie.

Klasyfikacja w poszczególnych kategoriach przedstawia się następująco:

Szkoły podstawowe

I miejsce – Społeczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Lipicach (Magdalena Pałubicka, Klaudia Trafna, Amelia Mijalska)

II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Królikowie (Zofia Woźniak, Dominika Woźniak, Lena Guźniczak)

III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Grabienicach (Stanisław Szaraszek, Jan Szaraszek, Wojciech Szczepaniak)

EKOkamery wręczone! Dla zwycięzców grodzieckie Oscary - zdjęcie 2

Szkoły ponadpodstawowe

I miejsce –  Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kleczewie (Maria Derda, Weronika Dzwoniarska, Marisa Garstka)

II miejsce –  Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego w Koninie (Karina Cieślak, Amelia Koszewska, Sandra Trzęsicka)

III miejsce – Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie (Marcin Piasecki, Adam Jankowiak, Sandra Kazimierowska)

EKOkamery wręczone! Dla zwycięzców grodzieckie Oscary - zdjęcie 3

Wszyscy uczestnicy konkursu, ich opiekunowie i szkoły otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz sadzonki. Dodatkowo laureaci w poszczególnych kategoriach zostali nagrodzeni statuetkami „EKOKAMERA 2024”. Ponadto wyróżnienie za kreatywność oraz jakość nagrania przyznano dla Społecznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Lipicach (Małgorzata Pałubicka, Gracjan Domagała, Miłosz Brzęcki). Gratulujemy!

Dla uczestników wydarzenia przygotowano także wiele atrakcji m.in. fotobudkę oraz warsztaty: jak przygotowywać las w słoiku, ozdobić ekotorby,  malować na drewnie oraz nagrywać profesjonalnie filmiki.

Smaczny poczęstunek dla zgromadzonych przygotowały: KGW Sołectwa Królików oraz KGW Sołectwa Junno, a o nagłośnienie zadbała SP w Grodźcu. Tego dnia można było również odwiedzić druhów z OSP Grodziec i skorzystać z nauki udzielania pierwszej pomocy. 

 

EKOkamery wręczone! Dla zwycięzców grodzieckie Oscary - zdjęcie 4

 

 

 

Tegoroczny Gminny Dzień Strażaka świętowano w gminie Grodziec 11 maja. Obchody  rozpoczęto uroczystą mszą św. odprawioną w kościele pw. św. Wojciecha w Grodźcu przez proboszcza parafii ks. Karola Zająca oraz ks. Tadeusza Bachorza. Po mszy pododdziały strażackie prowadzone przy akompaniamencie orkiestry parafialnej z Królikowa pod batutą Piotra Bartosika przemaszerowały ulicami Grodźca na plac Nadleśnictwa Grodziec, gdzie odbyła się część oficjalna obchodów. Podczas wydarzenia dokonano uroczystego poświęcenia i przekazania fabrycznie nowego, ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego druhom z OSP Grodziec. Jest to pierwszy tego typu samochód na terenie gminy, ale piąty pozyskany przez samorząd gminny na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Samochód wyposażony jest m.in. w zbiornik wody o pojemności 5000 l i wydajności autopompy na poziomie 3800 l/min. Do tego auto uzbrojone zostało w dodatkowe wyposażenie ułatwiające pracę i szybkie reagowanie strażaków w sytuacji zagrożenia.

Całkowita wartość pojazdu wyniosła 1 543 650,00 zł, na co złożyło się pozyskane dofinansowanie z: WFOŚiGW/NFOŚiGW w kwocie 625 000,00 zł, KSRG - 125 000,00 zł, budżetu gminy Grodziec -   113 650,00 zł oraz wkład własny OSP Grodziec - 680 000,00 zł.

Na tę okoliczność wręczono symboliczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w zakup nowego pojazdu. Po części oficjalnej odbyła się prezentacja sprzętu ratowniczo-gaśniczego.

W uroczystości uczestniczyli: strażacy z OSP Grodziec, OSP Biskupice, OSP Królików, OSP Lądek, OSP Lipice, OSP Biała, OSP Wielołęka, OSP Łagiewniki, OSP Jaroszewice Grodzieckie, OSP Białobłoty, OSP Klikuszowa, przedstawiciele Zarządu Oddziału Wojewódzkiego i Powiatowego ZOSP RP w Koninie, Zarządu Gminnego ZOSP RP w Grodźcu, Powiatu Konińskiego, Gminy Grodziec  oraz zaproszeni goście.

Gminny Dzień Strażaka 2024 z kolejnym nowym samochodem pożarniczym

Gminny Dzień Strażaka 2024 - zdjęcie 1

Gminny Dzień Strażaka 2024 - zdjęcie 2

Gminny Dzień Strażaka 2024 - zdjęcie 3

Gminny Dzień Strażaka 2024 - zdjęcie 4

Gminny Dzień Strażaka 2024 - zdjęcie 5

Gminny Dzień Strażaka 2024 - zdjęcie 6

Gminny Dzień Strażaka 2024 - zdjęcie 7

 

Galeria fotografii.