7 lutego 2019 roku, w Bibliotece Publicznej Gminy Grodziec, czwartkowy poranek upłynął pod hasłem miłości w gwarze poznańskiej. A to za sprawą niezwykłego gościa Waldemara Wierzby - poznaniaka z urodzenia, gawędziarza, autora słowników i licznych publikacji pisanych gwarą.

011 2019.02.07 Lania podrywania male

   Przygotowana przez autora prezentacja multimedialna „Jo, ty, naszo famuła, chata, lania i podwyrek” posłużyła przypomnieniu lokalnego słownictwa oraz frazeologii związanej z budową ludzkiego ciała, tradycyjnym ubiorem, relacjami rodzinnymi oraz szkołą. Nasz gość z poczuciem humoru czytał także wiersze z tomiku „Kupidyn z Rataj” oraz fragmenty powieści pt. „Potop” Henryka Sienkiewicza „przełożonego” na gwarę poznańską oraz zaprosił wszystkich zgromadzonych do wspólnej zabawy w układanie wierszy. Było „wuchta” (mnóstwo) radości, śmiechu i zabawy.

   Spotkanie z Waldemarem Wierzbą przyciągnęło wielu miłośników gwary poznańskiej. Uczestnikami wydarzenia byli członkowie Klubu Seniorów oraz mieszkańcy z terenu gminy Grodziec. Pełne ekspresji „Lania podrywania” okazała się interesującym wydarzeniem kulturalnym, które w barwny sposób przypomniało mowę przodków.
   Przedsięwzięcie zostało zorganizowane z inicjatywy Kierownik BPG Grodziec – Katarzyny Gromali we współpracy z Wójtem Gminy Grodziec Panem Mariuszem Woźniakiem.

   Na zakończenie spotkania każdy mógł wzbogacić swoją domową biblioteczkę o nowe książki z autografem i dedykacją autora.

 

Zachęcamy miłośników gwary poznańskiej do wypożyczania książek Pana Waldemara Wierzby w BPG Grodziec.

 

Galeria fotografii.

 

plakat walentynki maly

 

Spotkanie walentynkowe plakat 2019 maly

 

    Biblioteczne Feriowanie 2019 dobiegło końca. „Zima, zima ferii czas…-biblioteka czeka na Was!” . Pod tym hasłem w dniach 14, 16 i 18 stycznia odbyły się ferie zimowe, których organizatorami byli Wójt Gminy Grodziec oraz Biblioteka Publiczna Gminy Grodziec. Podczas ferii przygotowano szereg różnych zajęć, w których uczestniczyły dzieci i młodzież z naszej gminy.

1 male
    Pomimo mroźnej pogody nie brakło chętnych do udziału w zajęciach. Każde dziecko mogło znaleźć coś ciekawego dla siebie i spędzić miło ten czas w bibliotece. Spotkania rozpoczynały się głośnym czytaniem książek, a kończyły wspólną zabawą w kalambury, zgadywanki, quizy, puzzle. Dzieci miały do dyspozycji: przybory plastyczne, malowanki, wykreślanki, rebusy, krzyżówki. Uczestnicy chętnie brali udział w maratonie gier planszowych. Wiele radości i zainteresowania sprawiła dzieciom gra "5 sekund", która towarzyszyła im przez cały czas trwania ferii. W czasie warsztatów plastycznych dzieci wykazały się zdolnościami manualnymi i niezwykłą kreatywnością, dzięki którym powstało wiele pięknych laurek z życzeniami na Dzień Babci i Dziadka.

2 male
Miłym akcentem kończącym Biblioteczne Feriowanie 2019 było nagrodzenie wszystkich uczestników pamiątkowymi dyplomami i medalami, które wręczył Wójt Gminy Grodziec Mariusz Woźniak w asyście kierownika Biblioteki.

3 male
    Mamy nadzieję, że czas spędzony w bibliotece był ciekawy i przypomniał, że można go spędzić w interesujący sposób nie tylko przed telewizorem lub komputerem. Wszystkim dziękujemy za udział w naszych feriach i wspaniałą atmosferę.

Do zobaczenia za rok !

4 male

5 male