SZP KrólikówSzkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego  w Królikowie
Królików 82
62-580 Grodziec
tel. 063/248 50 84
e- mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

www: http://spkrolikow.szkolnastrona.pl/

Dyrektor mgr Agnieszka Duszyńska

Początki Szkoły Podstawowej można wiązać z przydzieleniem do Królikowa nauczyciela Józefa Berendta w roku 1910. Po jego śmierci władze przydzieliły do szkoły nauczycielkę Zofię Witucką. W 1918 roku kierownikiem szkoły był Rafał Kałowski (ponownie pełnił tę funkcję od 1 października 1921 roku do 1 września 1939 roku). Następnie kierownikiem szkoły zostaje Jadwiga Lipkówna- do roku 1951.

Nauka odbywała się w domach prywatnych u Pana Zalasa, Pana Urbaniaka, Pana Olejniczaka, Pana Woźniaka i w domu parafialnym. Od września 1950 roku rozpoczęto budowę SP w Królikowie. W roku szkolnym 1950/51 kierownikiem szkoły został Jerzy Przybył. 10 stycznia 1954 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowej szkoły. W roku 1966 opiekę nad tutejszą szkołą przyjęła Huta Aluminium Konin. W 1977 roku funkcję dyrektora szkoły objęła Maria Przybył. Od 1 września 1984 roku dyrektorem szkoły zostaje Andrzej Zagozda. W roku szkolnym 1985/86 powstał Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły. Opiekę nad szkołą przejął Zakład Produkcyjno- Montażowy Górnictwa Odkrywkowego w Koninie (obecnie FUGO S.A.). 1 września 1992 roku stanowisko dyrektora szkoły objęła Marzenna Guźniczak (Bonczysta). Szkoła była organizatorem licznych biwaków w Borowcu Starym oraz w Ośrodku Wypoczynkowym FUGO w Mikorzynie.
W czerwcu 2002 roku zorganizowano I Zjazd Absolwentów, natomiast w maju 2004 roku odbył się II Zjazd Absolwentów. W latach 2003-2005 przeprowadzono remont budynku szkoły.
W latach 2001-2004 powstała w szkole nowoczesna pracownia komputerowa, a w roku 2006 zostało przyznane placówce Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej.

Dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Królikowie od 2017 roku jest Beata Matusiak. Kadrę pedagogiczną stanowi 21 nauczycieli. Obecnie do szkoły uczęszcza 136 uczniów do 9 oddziałów. W szkole znajduje się 9 sal lekcyjnych - 7 sal wyposażonych jest w tablice interaktywne (w tym sala do zajęć komputerowych), świetlica, biblioteka, ponadto gabinety: pedagoga, psychologa, logopedy, pielęgniarki. Podczas zajęć wychowania fizycznego uczniowie korzystają z niepełnowymiarowej sali gimnastycznej.

W szkole realizowane są różnorodne projekty, innowacje pedagogiczne i programy edukacyjne, wśród nich program promujący zdrowy styl życia. Kształcenie nawyków prozdrowotnych na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych, różnorodne konkursy, zajęcia na basenie, zielone szkoły, obozy rekreacyjno-sportowe, rajdy piesze i rowerowe - to przykłady działań, które przyczyniły się do przyznania placówce w roku szkolnym 2013/2014 r. Certyfikatu Szkoła w Ruchu. Szkoła posiada również Certyfikat Szkoła Odkrywców Talentów, a od 2019 r. tytuł Szkoły Niepodległej. Szkoła Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Królikowie bierze udział w kampanii Cała Polska czyta dzieciom, biciu rekordu odśpiewania hymnu państwowego, w akcjach Pamiętamy oraz Przerwany marsz.

Uczniowie i dzieci z oddziałów przedszkolnych godnie reprezentują szkołę w różnych konkursach organizowanych na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim oraz międzynarodowym.

Na stałe do szkolnego kalendarza imprez i uroczystości wpisały się corocznie odbywające się: ślubowanie klas pierwszych, Dzień Patrona, Dzień Niepodległości, pasowanie na czytelnika, Andrzejki, kiermasz bożonarodzeniowy, opłatek wigilijny, zabawa choinkowa, WOŚP, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Międzyszkolny Konkurs Recytatorski. Podczas imprez szkoła gości znane i zasłużone osobistości z terenu gminy Grodziec.

Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Królikowie proponuje swoim podopiecznym niezwykle bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych. Są wśród nich: przedmiotowe koła rozwijające zainteresowania (językowe, matematyczne, przyrodnicze oraz języka polskiego), zajęcia artystyczne (taneczne, muzyczne), zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, korekcyjno-kompensacyjne, kształtujące kompetencje emocjonalno-społeczne, zajęcia z psychologiem, pedagogiem oraz logopedą.
W szkole działa Samorząd Uczniowski, PCK.

Działania podejmowane przez nauczycieli w celu wszechstronnego rozwoju uczniów z dużym zaangażowaniem wspomagają rodzice.

Szkoła dysponuje boiskiem sportowym, 2 placami zabaw dla najmłodszych.

Szkoła im. Kornela Makuszyńskiego w Królikowie jest szkołą bezpieczną, przyjazną uczniom i środowisku, uczniowie mają zapewnione bardzo dobre warunki do wszechstronnego rozwoju.

 

Więcej informacji o placówce.