Powalone drzewa, nieprzejezdne drogi, zerwane dachy, uszkodzone maszyny, pozrywane sieci energetyczne – to obraz jaki pozostawił po sobie w Starej Ciświcy i okolicy orkan Dudley, który przeszedł 17 lutego przez teren gminy Grodziec. Trąba powietrzna zerwała również pokrycie dachu na kościele w Królikowie i w tamtejszej szkole podstawowej oraz uszkodziła plac zabaw i dach na hydroforni w Łagiewnikach. W wyniku zdarzenia największe straty zanotowano w 60 gospodarstwach, z czego dwie rodziny musiały zostać ewakuowane do lokali socjalnych będących w zasobach gminy.

W związku z tragedią uruchomiliśmy specjalną linię dedykowaną zgłaszaniu szkód powstałych w budynkach mieszkalnych i gospodarczych oraz w infrastrukturze gminnej.
Obecnie trwa szacowanie szkód, na podstawie których Wojewoda Wielkopolski podejmie decyzję o wysokości przyznanej pomocy finansowej.

Jednocześnie Ochotnicza Straż Pożarna Biskupice we współpracy z Gminą Grodziec zorganizowała zbiórkę środków finansowych na pomoc poszkodowanym w nawałnicy.
Pieniądze można wpłacać na platformie: zrzutka.pl pod linkiem: https://zrzutka.pl/d5x9ef

POMÓŻMY RODZINOM POSZKODOWANYM PRZEZ TRĄBĘ POWIETRZNĄ! - plakat

Prowadzona jest także zbiórka materiałów budowlanych, które można przekazać na rzecz potrzebujących, takich jak:
- cegła ceramiczna, pustaki, kanoldy, bloczki betonowe,
- cement, wapno, żwir, piasek,
- papa termozgrzewalna,
- styropapa,
- drewno – łaty 4x5 cm,
- wełna mineralna,
- styropian różnej grubości,
- membrana,
- materiały na podbitki – drewniane/panele,
- blachodachówka,
- gwoździe, śruby, śruby do mocowania łat, haczyki do dachówek,
- rynny okapowe i rury spustowe,
- gładka blacha do opierzenia.

Ponadto zwracamy się z prośbą o pomoc niematerialną w postaci usług dekarskich, dekarsko-ciesielskich, usług murarskich i ogólnobudowlanych oraz transportowych.

W sprawie materiałów oraz usług prosimy o kontakt z Panem Józefem Bachorowiczem Radnym Gminy Grodziec – tel. 781 879 256

Zbiórka rzeczowo-finansowa potrwa do 31 marca 2022 r.
Za okazaną pomoc serdecznie dziękujemy

Wójt Gminy Grodziec
/-/ Mariusz Woźniak