DSC01449 2 duze


Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości miały w gminie Grodziec bardzo uroczysty charakter. Rozpoczęła je msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele pw. św. Wojciecha w Grodźcu przez proboszcza parafii Grodziec ks. kan. dr Władysława Piechotę. Po mszy, na placu przed kościołem, poświęcono kamień upamiętniający 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Cytat na pamiątkowym obelisku przypomina, że „ Niepodległość nie jest dana Polakom raz na zawsze … jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym”.

Następnie pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów poległych podczas II wojny światowej na placu Ks. Abp. Bronisława Dąbrowskiego złożono uroczyście wiązankę kwiatów i zapalono znicze. Wcześniej, hołd poległym bohaterom i wiązanki kwiatów złożono także pod pomnikiem Powstańców Styczniowych na cmentarzu w Grodźcu.

W uroczystym przemarszu prowadzonym przez Orkiestrę Dętą Parafii Królików oraz poczty sztandarowe jednostek OSP i szkół zgromadzeni udali się do hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Grodźcu, aby wysłuchać koncertu patriotycznego i akademii. Koncert rozpoczęto hymnem państwowym, po którym głos zabrała Wójt Gminy Grodziec – Anna Andrzejewska. Podkreśliła, że duch patriotyzmu, jak i pamięć o wydarzeniach sprzed wielu lat muszą być stale podtrzymywane, a troska o wartości, które wywalczyli nasi przodkowie, musi być żywa i wszystkich jednoczyć.

Tego wieczoru w nastrojowym koncercie patriotycznym przed licznie przybyłą publicznością wystąpili: Orkiestra Dęta Parafii Królików wraz z solistami: Weroniką Owczarek i Sebastianem Michalakiem, Chór Męski z Grodźca, panie z Koła Kobiet w Biskupicach, wspólny chór uczniów szkół gminy Grodziec ( Grodźca, Lipic, Biskupic i Królikowa), przedszkolaki i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Grodźcu. Taneczny krok poloneza w wykonaniu maluchów, pieśni znane od pokoleń oraz współczesna pieśń patriotyczna przypomniały o naszej historii oraz walce o wolność i niepodległość.

Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Grodziec, Orkiestra Dęta Parafii Królików w ramach przyznanej dotacji na realizację zadania publicznego o nazwie „Grodziec dla Niepodległej” wraz ze Szkołą Podstawową w Grodźcu w ramach projektu „Godność. Wolność. Niepodległość.”- sfinansowanego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021.

Podczas koncertu nagrodzono laureatów konkursu zorganizowanego przez Wójta Gminy Grodziec pn. „Ojczyznę szanujesz – śmieci segregujesz”. I miejsce w kategorii szkoły podstawowe klasy I-III wywalczył Damian Jaroszewski – uczeń klasy III Społecznej Szkoły Podstawowej w Lipicach. W kategorii szkoły podstawowe klasy IV- VIII oraz gimnazjum laureatami zostali: Antoni Surtel – uczeń klasy IV Szkoły Podstawowej w Królikowie - I miejsce; Ewelina Jaroszewska - uczennica klasy III b gimnazjum w Szkole Podstawowej w Grodźcu - II miejsce; Bartosz Szmajdka - uczeń klasy V b Szkoły Podstawowej w Grodźcu - III miejsce. Wyróżnienia przyznano: Darii Bartczak uczennicy klasy VIII b Szkoły Podstawowej w Grodźcu oraz Adamowi Wysockiemu uczniowi klasy VII Szkoły Podstawowej w Królikowie. Wszystkich uczestników konkursu nagrodzono upominkami. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.